Za 15 dana u Srpskoj zatvoreno 180 radnji

Bez autora
Feb 20 2011

Pogoršanje poslovnih prilika, pad kupovne moći stanovništva, te povećanje nameta za privredu u 2011. godini doveli su do masovnog zatvaranja preduzeća u Republici Srpskoj, a samo za posljednjih 15 dana januara odjavljeno je čak 180 radnji. Od 16. do 31. januara u Srpskoj je izdato 180 potvrda o odjavi djelatnosti. Najviše zatvorenih radnji bilo je u Banjaluci i to 39, u Bijeljini 17, Gradišci 15, Derventi 11, u Šipovu deset, a po sedam objekata odjavljeno je u Prijedoru i Kozarskoj Dubici. Samo u opštini Ugljevik tokom 2010. godine zatvoreno je čak 40 radnji. Od ukupnog broja preduzeća u Srpskoj koja su odjavila svoju djelatnost, najviše je bilo trgovačkih, ugostiteljskih i zanatskih radnji.

Za 15 dana u Srpskoj zatvoreno 180 radnjiPogoršanje poslovnih prilika, pad kupovne moći stanovništva, te povećanje nameta za privredu u 2011. godini doveli su do masovnog zatvaranja preduzeća u Republici Srpskoj, a samo za posljednjih 15 dana januara odjavljeno je čak 180 radnji.

Prema podacima Poreske uprave koji su objavljeni u "Službenom glasniku RS", od 16. do 31. januara u Srpskoj je izdato 180 potvrda o odjavi djelatnosti.

- Najviše zatvorenih radnji bilo je u Banjaluci i to 39, u Bijeljini 17, Gradišci 15, Derventi 11, u Šipovu deset, a po sedam objekata odjavljeno je u Prijedoru i Kozarskoj Dubici - navodi se u "Službenom glasniku".

Samo u opštini Ugljevik tokom 2010. godine zatvoreno je čak 40 radnji.

Od ukupnog broja preduzeća u Srpskoj koja su odjavila svoju djelatnost, najviše je bilo trgovačkih, ugostiteljskih i zanatskih radnji.

Izvršni direktor Udruženja ekonomista Republike Srpske "SNjOT" Saša Grabovac kaže da je veliki broj zatvorenih radnji u veoma kratkom periodu posljedica pada kupovne moći stanovnika i povećanja nezaposlenosti.

- Pad životnog standarda, odnosno činjenica da stanovnici imaju sve manje novca i da jedva izlaze na kraj sa podmirivanjem osnovnih životnih potreba, odrazila se na poslovanje mnogih firmi, koje su bile prinuđene da zatvaranju svoje radnje - rekao je Grabovac i dodao da se ni u idućem periodu ne mogu očekivati promjene nabolje.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić kaže da je privreda Srpske u 2011. godini opterećena većim nametima i taksama, zbog čega preduzeća sve teže posluju.

- Zbog ovoga, ne samo da će se sve više radnji zatvarati, nego većina preduzeća neće poslovati rentabilno. Postoji mogućnost i da domaći i inostrani investitori izgube interes da ulažu u Srpsku - istakao je Milić.

Dodao je da je, prema statističkim podacima, na evidenciji Zavoda za zapošljavanje u januaru bilo oko 5.000 radnika koji su ove godine ostali bez posla.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik